Az I. félévi utolsó vizsga:

1998. február 6. (péntek), 14:00-18:00. Helye: Főépület, X. terem.

A harmadik vizsga:

1998. január 28. (szerda), 9:00-13:00. Helye: F épület, Buzágh terem (tehát NEM a Gólyavár!!).

Konzultáció: Előtte való nap, reggel kilenckor az F épület első emelet 5-ben (fiz-kém előadó).


Algebra és számelmélet

A két év során vegyesen lesz szó algebráról és számelméletről. Az algebra elemi- vagy klasszikus algebrára [5], lineáris algebrára [4], valamint absztrakt algebrára [7] oszlik. A számelmélethez az [1] és [3], a logikai készségek gyakorlásához és tudatosításához a [9] könyv nyújt segítséget. A [10], [11] könyveket, amik a matematikáról szólnak általában, mindenkinek (a leendő tanítványoknak és laikus barátoknak is) ajánlom.
[1] Turán-Gyarmati: Számelmélet (egyetemi jegyzet).
[2] Sárközy-Surányi: Számelmélet - Feladatgyűjtemény (egyetemi jegyzet).
[3] Szalay Mihály: Számelmélet (Tankönyvkiadó, tagozatos gimnáziumi tankönyv).
[4] Freud Róbert: Lineáris Algebra (ELTE kiadó).
[5] Fuchs László: Bevezetés az algebrába és a számelméletbe I-II (egyetemi jegyzet).
[6] Fagyejev-Szominszkij: Felsőfokú algebrai feladatok (Műszaki Könyvkiadó).
[7] Fuchs László: Algebra (egyetemi jegyzet).
[8] Szendrei-Czédli-Szendrei: Absztrakt algebrai feladatok (Tankönyvkiadó).
[9] Varga Tamás: Matematikai logika kezdőknek I-II (Tankönyvkiadó).
[10] Rényi Alfréd: Ars Mathematica (Magvető Könyvkiadó).
[11] Péter Rózsa: Játék a végtelennel (Tankönyvkiadó).
Az egyetemi oktatás célja az, hogy a matematikát értő és szerető, azt bemutatni és megszerettetni tudó, logikailag helyes gondolkozásra és kreativitásra nevelő, a tehetséges diákokat felismerni és gondozni képes tanárokat képezzünk. A konkrét tananyag egyrészt arra szolgál, hogy a középiskolás fogalmakat és tételeket ,,felülről láttassa'', azaz megmutassa ezek matematikai hátterét, másrészt pedig, hogy tájékoztatást nyújtson arról, hogy a jelenlegi matematika milyen problémákkal foglalkozik, és ezek megoldására milyen módszereket hozott létre. Alapvető cél a feladatmegoldási készség fejlesztése, ezért mindenki foglalkozzon sokat a Középiskolai Matematikai Lapok feladataival és középiskolás versenyfeladatokkal is.

Hogyan oldjunk meg feladatokat? dvi ps

Logikai gyakorló feladatok: dvi ps

Az előadás és a vizsga

A modern matematikában a nehezebb problémák megoldásához sokszor egész elméleteket kell felépíteni. Eközben új fogalmak is bevezetésre kerülnek, amelyek egymásra épülnek. Ezért már egyetlen előadás elmulasztása is azt eredményezheti, hogy a következő héten egy hangot sem értünk. Az előadásokon igyekszem azt is elmondani, hogy mit miért (és miért épp így) csinálunk, mi az egyes fogalmak, tételek háttere, emberi tartalma, hogyan lehet a gondolatokra rájönni. Ez a vizsgán nagyon hasznos lehet, ezért az előadások látogatását javasolom. A vizsgán az előadáson elhangzott anyagot kell tudni és érteni, ezért a legjobb tankönyv az előadáson készített saját jegyzet. A vizsga írásbeli lesz, és semmilyen segédeszközt nem szabad hasznalni (kalkulátort sem). A vizsgán reprodukálni kell egy megadott, előadáson elhangzott tételt, és annak a bizonyítását. Aki ezt nem tudja, az egész vizsgája elégtelen. Ezen kívül olyan kérdések szerepelnek, amelyek egy-egy elhangzott fogalmat vagy tételt járnak körül, és annak eldöntésére hivatottak, hogy a vizsgázó érti-e az anyagot (adjunk példát arra, amikor egy tétel alkalmazható, vagy egy definíció teljesül, szükséges-e egy tétel adott feltétele (ha nem, ellenpéldát kell adni), alkalmazható-e egy definíció egy adott szituációban, alkalmazzunk egy tanult módszert egy konkrét helyzetben). A gyakorlatok (és a konzultációk) segítenek a vizsgára való felkészülésben is. Vizsgaidőpontok: december 19. (péntek) és január 15. (csütörtök) 9:00-től 1:00-ig a Gólyavárban. Akinek nehezen megy az anyag, inkább decemberben jöjjön. Ha az utóvizsgák miatt szükséges, lesz még egy (írásbeli) időpont január végén.

Konzultációk a vizsgákhoz: 1997. december 18. (csütörtök), 9:15 (Főépület, X), illetve 1998. január 14. (szerda), 13:00 (Főépület, IX).

Az egyes előadások tartalma.

Vizsgatematika: dvi ps

Első vizsga: dvi ps. Megoldások: dvi ps

Második vizsga: dvi ps. Megoldások: dvi ps


A gyakorlat.

Gyakorlati jegy utóvizsga.

Mindenkinek szórakoztató tanulást és jó jegyeket kívánok.