Algebra3 kurzus matematika BSc elemző szakirányű hallgatóknak: 2007 ősz

Általános tudnivalók

A félév első részében gyűrűkkel és testekkel, a másodikban lineáris algebrával, elsősorban euklideszi terekkel foglalkozunk. Az egyes előadások tartalma itt olvasható, ahonnan mindegyik prezentáció, illetve azok nyomtatható formája is letölthető.

A vizsga szóbeli lesz. Mindenki két tételt húz. Az elsőben egy konkrét bizonyítást kell elmondani, a másik kicsit szélesebb témakört ölel fel, itt a definíciókat, tételeket kell összefoglalni. Van körülbelül egy órányi felkészülési idő, ez alatt vázlatot érdemes írni. Ezután maga a vizsga egy beszélgetés a vizsgáztatóval, olyasfajta kérdések is elhangzanak, amik az előző félévekben az írásbeli vizsgákon szerepeltek: ezek egy-egy fogalom vagy tétel tudását, megértését ellenőrzik (példák, ellenpéldák adása, egy-egy tétel alkalmazása egy adott szituációra, vagy fordítva, a kérdés az, hogy az adott szituációhoz mely tételt érdemes elővenni).

A két fő tankönyv lineáris algebrából az [1], az anyag többi részéből a [3]. Ezek mindegyike feladatgyűjtemény is egyben. A számelmélet kis anyagrész, ehhez [2]-t ajánlom. A [4] kiegészítő feladatgyűjtemény.

[1] Freud Róbert: Lineáris Algebra (ELTE kiadó).
[6] Freud Róbert, Gyarmati Edit: Számelmélet (Tankönyvkiadó).
[3] Kiss Emil: Bevezetés az algebrába (TypoTeX kiadó, 2007)
[4] Szendrei-Czédli-Szendrei: Absztrakt algebrai feladatok (Polygon kiadó).

A gyakorlat kis csoportokban zajlik, az elméleti anyag megértésére szolgál önálló feladatmegoldás segítségével. A gyakorlatra kötelező járni, egy félévben legfeljebb három hiányzás megengedett. A gyakorlat előtt mindenki nézze át az előadás anyagát, és értse meg a fogalmakat és a tételeket.

Két évfolyamzárthelyit írunk, amelyek hat-hat feladatot tartalmaznak, mindegyik hat pontot ér. A zárthelyin csak egy maximum egy oldalas kézzel írott puska használható. Könyv, egyéb jegyzet, kalkulátor, mobiltelefon, tolltartó nem lehet senkinél, de karóra igen. Zárthelyi közben nem lehet elhagyni a termet. A zárthelyi osztályzata durván annyi, ahány példa megvan (vagyis a pontszám hatodrésze). A gyakorlati jegyet a két zárthelyi eredménye adja, de beleszámít a gyakorlaton mutatott aktivitás is.

Ha a gyakorlati jegy elégtelen, akkor gyakorlati jegy utóvizsga következik. Ezen mindkét anyagrészből három-három könnyű feladat lesz (olyasmik, mint a két zárthelyi első három-három feladata, tehát ötletet nem igénylő, rutinszerű számolások), és ezekből kettőt-kettőt kell megoldani az elégséges gyakorlati jegyért, 120 perc alatt. Fontos, hogy a gyakorlati jegy utóvizsgának azt a részét is eredményesen meg kell írni, amelyből esetleg a zárthelyi legalább elégségesre sikerült.

Mindenkinek szórakoztató tanulást és jó jegyeket kívánok.